Історія села
Село Панка згадується в документах за 1428 рік як Панковці. В різні часи воно перейменовувалось:
· В 1728 році - на Панкауци;
· В 1756 році – на Панчешти;
· В 18 столітті – на Панку;
· В 1946 році – на Клинівку;
· В 1995 році селу повернуто його історичну назву – Панка.
Згідно давніх переказів троє братів на прізвище Панки прийшли на Буковину і добились дозволу поселитись на горбах. Викорчувавши ліси, вони заснували перше поселення на території села. Ще й досі існує городище – пам’ятний знак в місці, звідки почало розвиватись село.
В другій половині 18 століття через Галіцію до Панки примандрували, ухиляючись від військової служби в польській армії, п’ятеро молодих поляків. Це були перші поляки Панки: пан Біньовський, пан Шиманський, пан Якубовський, пан Шебешевський і пан Красовський. Згодом вони створюють сім’ї та будують за свої кошти капличку на землі, яку оферує їм для будівництва на початку 1882 року Міхал Кулька. 29 вересня цього ж таки року капличка була освячена під визнанням святого Михайла Архангела. А так як родини поляків почали збільшуватися, то в 1906 році її розширюють. Згодом вона стане архітектурною пам’яткою.
Так як і православна церква Святого Димитрія Солоунського, побудована в 1900 році на пожертви односельців та благородних патронів, які мали рицарський титул. Це – Пульхерія Черньєвська, Ісидір рицар Янош, Василій рицар Василько, Михаїл рицар Грекул та благовійні прихожани. Підтвердженням цьому є церковна грамота, видана в м. Чернівці 26 жовтня 1900 року Православним Архієпископом і Митрополитом Буковини і Далмації Аркадієм. В церкві знаходяться в дерев’яному обрамленні з дуба образи Спасителя та Матері Божої , яким понад двісті років і які були перенесені з старої церкви, яка невідомо коли і ким була збудована.
Відомо лише , що її було перенесено в сусіднє село Зруб-Комарівці ( кут Тисівці), а з нею і документи, які, як правило, закопуються при побудові церкви під вівтарем. Все, що залишилося від старої церкви – дерев’яна, висока, частково відреставрована з одним куполом і по незаскленому «віконечку-бійниці» на всі сторони дзвіниця.
В 1930 році Ісидір рицар побудував на честь пана Яноша рядом з церквою каплицю зі склепом, в якому згодом було поховано всю сім’ю Яноша.
Біля церкви стоїть дерев’яний хрест, перенесений людьми після руйнації його за часів радянської влади, який був символом румунських солдатів і стояв на готарі між Панкою та Комарівцями, і який ще називали «Святою Трійцею». Тут же стоїть поминальна хата.
До історико-архітектурних цінностей села відноситься парковий ансамбль «Клинівський» площею 5,5 га, закладений за легендою паном Грабієм у 60-роки 19 століття. В парку проростали рідкісні види рослин, серед яких височів замок-палац неймовірної краси і в якому проживав пан Грабій з молодою
дружиною - вчителькою та рідною сестрою. В сім’ї розмовляли німецькою мовою. Згодом сім’я виїхала в Румунію.
В Великій Вітчизняній війні брали участь 37 жителів села, 17 з них не повернулися з фронту додому:
· Бажура Михайло Васильович
· Білоусов Іван Євгенович
· Буратов Ілля Євгенович
· Івончак Григорій Тодорович
· Ілінчук Василь Георгійович
· Ілінчук Дмитро Васильович
· Казюк Іван Тодорович
· Клюсик Степан Григорович
· Красовський Юзеф Петрович
· Ломніцький Федір Іванович
· Льгоцький Григорій Федорович
· Молдован Олексій Юрійович
· Павлюк Михайло Іванович
· Поляк Іван Михайлович
· Федорович Едвард Леонідович
· Хуторний Михайло Євгенович
· Красовский Антон Петрович
Воїнам-односельцям, що загинули на фронтах війни, в селі споруджено пам’ятник.
В 1946 році в селі відкрито початкову школу, якою завідувала Яковенко Катерина Петрівна. В ній навчалося 72 учні. Зараз це середня школа і число учнів становить 368. Не можна не згадати педагога з великої букви Пушкарьова Михайла Васильовича, який працював на посаді директора школи з 1958 по 1990 рік. В 2005 році до 15-річчя від дня смерті Михайла Васильовича вдячні учні вирішили вшанувати його пам'ять і встановили меморіальну пам’ятну дошку. Ця подія була приурочена до 60-річчя Перемоги, оскільки М.В.Пушкарьов був фронтовиком.
В 1972 році в селі відкрито дошкільну дитячу установу «Сонечко» на 120 місць. На посаді завідуючої садком довгий час пропрацювала Москалюк Євдокія Петрівна. А сьогодні колектив досвідчених вихователів очолює Якимович Артемізія Іванівна. Дошкільна установа багато років підряд в числі кращих установ району.
В 1974 році в селі відкрито санаторій «Золотий колос» обласної ради проф-спілок працівників сільського господарства – один з найбільших санаторіїв Буковини. Тут лікують ревматизм, радикуліт, захворювання кісток, суглобів, нервові хвороби, для чого використовується багата на сірководень мінеральна вода з Брусниці Кіцманського району. На жаль, зараз санаторій не діючий.
В 1978 році здано в експлуатацію адмінбудинок, в якому розташовані сільська рада, відділення зв’язку, філія ощадного банку, телефонна станція, амбулаторія загальної практики сімейної медицини, сільська бібліотека.
Територіальна громада села Панка налічує 926 двори, в яких проживають 2730 осіб з них: 544 пенсіонерів, 9 учасників бойових дій, 3 репресованих, 6 учасників ліквідації на ЧАЕС, 3 афганці, 18 одиноких осіб знаходяться на обслуговуванні у територіальному центрі.
На території села функціонують загальноосвітня школа І - ІІІ ступеня, де навчаються 368 учнів та працюють 60 працівників. У дитячій дошкільній установі виховуються 91 дитина та працюють 26 осіб, на черзі для влаштування у дитячу установу перебувають 103 дитини. У амбулаторії загальної практики-сімейної медицини працюють 10 осіб. Також у селі функціонують відділення ощадбанку, поштове відділення, ветеринарна аптека, 14 торговельних закладів, майстерня по ремонту одягу, перукарня, 3 майстерні по ремонту автомобілів та шиномонтаж, 8 деревообробних цехів та пилорам, млин, дві торговельні точки по реалізації комбікормів та зерна, 13 торговельних закладів, комплекс по вирощуванню індиків - УПГ "Панка", сільськогосподарські кооперативні підприємства «Молочний край», «Мрія Глибоччини».
В заповіднику державного значення та заказнику «Білка», розташованих на території села, можна побачити рідкісні породи дерев та зникаючі рослини, занесені в «Червону книгу».
Туристично-розважальний комплекс «Панночка» пропонує затишні номери мотелю класу напівлюкс і VIP. Функціонує автостоянка. Бар обладнаний у національному стилі з чудовою українською та європейською кухнею.
Двері Польського Дому сільського осередку товариства ім. А.Міцкевича гостинно відчинені для всіх бажаючих дізнатися якомога більше про історію народу, його звичаї та обряди.
Панківську сільську раду та її виконавчий комітет очолює з 2000 року сільський голова Казюк Сергій Олексійович.
Основні історичні події, які відбувались на території села Панка:
1. Будівництво укріпленого городища (урочища Паланка) ХV ст. – пам’ятка історії.
2. Участь у повстанні селян Вижниччини і Сторожинеччини під керівництвом Лук’яна Кобилиці – 1848 рік.
3. Будівництво культових релігійних споруд: Католицької каплиці Святого Михайла 1882р.; Православної церкви Святого Димитрія 1897-1900р.р.
4. Референдум у 1991 році по поверненню історичної назви села Панка.
Коментарi